Αχιλλέας – Απόλλων 57-64: Αντίδραση μέσω… Παλλουριώτισσας!

Αντίδραση έδειξε ο Απόλλωνας, που μετά τις δυο στη σειρά ήττες (με Κεραυνό, ΑΕΚ) από τις οποίες προερχόταν, νίκησε μέσα στην Παλλουριώτισσα τον Αχιλλέα, ελπίζοντας ότι το αποτέλεσμα αυτό, θα αποτελέσει το σύνθημα για αντεπίθεση!

Στηριζόμενος σε μιαν πολύ δυνατή άμυνα που παρουσίασε, αλλά και με προσήλωση στο στόχο, η ομάδα της Λεμεσού, δεν κάμφθηκε ούτε από τον παράγοντα έδρας για τον αντίπαλο, αλλά ούτε και από τον ενθουσιασμό που είχε, λόγω του ότι προερχόταν από εκτός έδρας νίκη (με ΕΘΑ).

Από τη δική του πλευρά ο Αχιλλέας, κρατάει μόνο την 4η περίοδο, όπου μείωσε ως και στο -6 (επί μέρους σκορ 17-6), αλλά ήταν κάπως αργά…

1ο ημίχρονο

Πολύ καλό ξεκίνημα από πλευράς Απόλλωνα, που αρχικά προηγήθηκε με 0-8 και ενώ στη συνέχεια η δυνατή άμυνα που παρουσίασε ειδικά στην 1η περίοδο, είχε «εγκλωβίσει» τον αντίπαλο του. Έτσι, οι γαλάζιοι κράτησαν ένα σταθερό προβάδισμα, αν και στο 9` ο Αχιλλέας μείωσε σε 9-15, για να προηγηθούν στο 10` με 9-17.

Στη 2η περίοδο, ναι μεν οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες λύσεις, όμως ο Απόλλωνας είχε τις… ανάλογες απαντήσεις. Σε ένα συνεχές αργό τέμπο, με προσεγμένες τις επιλογές, οι γαλάζιοι άνοιξαν τη διαφορά στο +13 (20-33 στο 17`), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ στα τελικά στάδια του ημιχρόνου και ενώ, με το άκουσμα της κόρνας, το σκορ είχε πάει στο 27-36.

2ο ημίχρονο

Ο Αχιλλέας εξακολουθούσε να μη βρίσκει τρόπο, για να διασπάσει τη δυνατή άμυνα των αντιπάλων του. Κάτι που –μοιραία- δημιούργησε νευρικότητα στις κινήσεις των γηπεδούχων και που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο, οι του Απόλλωνα.

Η εικόνα αυτή, είχε σαν αποτέλεσμα, να ανέβει η διαφορά, για να φθάσει στα επίπεδα του +15 και βέβαια, ο χρόνος που κυλούσε, ευνοούσε τους φιλοξενούμενους.

Στο 30` ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 40-58.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι στην 4η περίοδο, οι γαλάζιοι θα έφθαναν σε μιαν σχετικά εύκολη νίκη, το σερί 14-2, με το οποίο μπήκαν οι γηπεδούχοι, απέφερε τη μείωση στους 6 (54-60)!

Κάπου εδώ, άρχιζε η… αγωνία στην Παλλουριώτισσα. Πρόσκαιρη όμως μιας και με ένα μικρό σερί (0-4) η διαφορά ανέβηκε στους 10 (54-64) στο 38`30“ και πλέον ο Αχιλλέας δεν είχε χρόνο για νέα… επιστροφή, αν και στο τέλος μείωσε σε 57-64, που ήταν και το τελικό σκορ.