Ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ και αποκλείστηκε από την Ευρώπη ο Κεραυνός

Την ήττα δέχθηκε απόψε ο Κεραυνός, στον εκτός έδρας αγώνα που έδωσε και συγκεκριμένα στη Γερμανία, με αντίπαλο τη Μπάμπεργκ, σε παιχνίδι του FIBA Europe cup, για την 5η αγωνιστική του 12ου ομίλου.

Ο Κεραυνός έχασε με 89-58 και μετά από το αποτέλεσμα αυτό, οι ερυθροκίτρινοι έμειναν εκτός συνέχειας, ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν στην τελευταία αγωνιστική, όταν θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Ρουμανική Ορατέα (08/02).

Στο αποψινό παιχνίδι, αν και στην αρχή η Κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 4-2, στη συνέχεια ήταν οι γηπεδούχοι που βρήκαν περισσότερες λύσεις, χάριν όμως στη δυνατή τους άμυνα, που σε όλη την 1η περίοδο, κράτησε τη δική μας στους 11 πόντους και με το σκορ στο 10` να είναι 22-11, για τη Μπάμπεργκ.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, η Γερμανική ομάδα, αύξησε το προβάδισμα της στο +20 (33-13), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, ο Κεραυνός έδειξε αντίδραση. Αρχικά μείωσε σε 33-19 και παρότι οι γηπεδούχοι, ανέβηκαν λίγο μετά στο +19 (40-21), ο εμφανώς βελτιωμένος Κεραυνός, μείωσε στο -12, με το τέλος του ημιχρόνου και με το σκορ στο 46-34.

Δεν ξεκίνησε καλά για τον Κεραυνό η 3η περίοδος καθώς από τα αρχικά χρονικά της σημεία, οι Γερμανοί άνοιξαν τη διαφορά στους 18 (52-34) και τα πράγματα, δυσκόλευαν, αν και ήταν ακόμα πολύ νωρίς. Όσο για τη μετέπειτα εξέλιξη της 3ης περιόδου, η διαφορά δεν μειώθηκε κάτω από τους 14 πόντους και με την ολοκλήρωση της, η Μπάμπεργκ, είχε προηγηθεί με 65-50.

Η Γερμανική ομάδα, ξέφυγε και άλλο από τις αρχές της 4ης περιόδου και έτσι, τα πράγματα δυσκόλευαν όλο και περισσότερο για τον Κεραυνό, που πλέον είχε και το χρονόμετρο για αντίπαλο. Στο 35`, το σκορ πήγε στο 81-51 για τη Μπάμπεργκ, που πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 89-58.

Δεκάλεπτα: 22-11, 46-34, 65-50, 89-58.

Μπάμπεργκ (Οren Amiel): Bell 10 (2), Blunt 2, Bulic, Heckmann 3, Wohlrath 9 (3), Bohacik 15 (2), Chachashvili 9, Miller 13 (1), Reaves 5 (1), Sengfelder 12 (2), Simmons 5 (1), Young 6.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μαραγκός 3, Μάρκου, Mishula 7 (2), Πασιαλής 2, Τίγκας 6, Burns 13 (1), Krubally 10, Μιχαήλ 4, Στυλιανού 12 (4), Thomas 1.