ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή, “break” και μια ανάσα από τον τίτλο Τόνι και Κορμέντ!

Την μεγαλύτερη και πιο σημαντική νίκη (μέχρι την επόμενη!) της χρονιάς πήρε η Κορμέντ του Τόνι Κωνσταντινίδη που μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Σζομπαθέλι με σκορ 78-81 βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του Ουγγρικού Πρωταθλήματος!

Ο «εφτάψυχος» Τόνι και η αρμάδα του κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω σε ένα παιχνίδι που μέχρι και το ημίχρονο έμοιαζε να ελέγχει πλήρως η Σζομπαθέλι (42-33 σκορ ημιχρόνου) με την Κορμέντ να παίζει κακή άμυνα και να σουτάρει με χαμηλά ποσοστά τόσο εντός όσο και εκτός της γραμμής του τριπόντου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως και μετά τα «μαγικά» του Τόνι στα αποδυτήρια οι ρόλοι αντιστράφηκαν αφού η Κορμέντ έσφιξε την άμυνα της, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, έπιασε πιο ορθολογιστικές αποφάσεις και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους πέντε πόντους (61-56).

Η διαφορά των πέντε πόντων υπέρ της Σζομπαθέλι παρέμεινε μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού αφού σε εκείνο το σημείο η Κορμέντ «έτρεξε» ένα σερί 6-14 το οποίο της χάρισε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη που την φέρνει ένα βήμα πριν την κατάκτηση του πρωταθλήματος (προηγείται με σκορ 2-1 στην σειρά των Τελικών).

Σημειώνεται ότι η Κορμέντ τελείωσε τον αγώνα έχοντας πέντε διψήφιους καλαθοσφαιριστές σε πόντους (Γκόρντον 16, Γουάιτ 15, Χένρι 15, Ντουράζι 13 και Στόουκς 12).