Περιστέρι – Παναθηναϊκός 96-89: Η ομάδα του Σπανούλη υποχρέωσε το τριφύλλι σε έκτη ήττα στη Basket League

Το Περιστέρι bwin πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού (96-89) με μπροστάρη τον Μάρκους Ντένμον και εξασφάλισε την τρίτη θέση στη regular season της Basket League. Φινάλε στην κανονική περίοδο με έξι ήττες για τους πράσινους.

Το Περιστέρι bwin είχε το κίνητρο, την επιθετική συνέπεια και τα ποσοστά απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο κέρδισε (96-89) στο “Ανδρέας Παπανδρέου” στην αυλαία της regular season της Basket League.

Έτσι, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” κλείδωσαν την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας, έχοντας ως πρώτο αντίπαλο στα playoffs την ΑΕΚ -το πλεονέκτημα έδρας για το Περιστέρι bwin. Από την άλλη, οι πράσινοι υπέστησαν μια ήττα (την έκτη στη regular season) δίχως ουσιαστικές συνέπειες, αφού δεν άλλαζε κάτι γι αυτούς (ήτοι, η δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο).

Ο Μάρκους Ντένμον (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο (15 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Ίαν Χάμερ (17 πόντοι με 7/10 σουτ και 1/2 βολές) να παίρνουν την σκυτάλη μετά από την ανάπαυλα.

Από την άλλη, ο Πάρις Λι ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο μέρος (28 πόντοι μετά από την ανάπαυλα), αλλά η αμυντική ασυνέπεια των πρασίνων τούς καταδίκασε σε ήττα.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι bwin ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα λεπτά, εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Το +10 (10-0 στο 4′) έβαλε από νωρίς τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με τον Μάρκους Ντένμον να αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα των πρασίνων, η οποία είχε αρκετά… θεματάκια μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-15 στο 10′).

Η απουσία δεύτερου χειριστή από το “1” ήταν εμφανής για τον Παναθηναϊκό στο παρκέ, με τον Χρήστο Σερέλη να κάνει ό,τι μπορεί από τον πάγκο για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη και η υπεροχή του Αρτούρας Γκουντάιτις κοντά στο καλάθι ήταν ένα βήμα προόδου για τους φιλοξενούμενους, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε πάντως με τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (42-39) χάρη στο τρίποντο που σημείωσε ο Δημήτρης Μωραΐτης σχεδόν με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Εν αντιθέσει με ό,τι (δεν) γινόταν στο πρώτο μέρος, ο Πάρις Λι κουβάλησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσα σε πέντε λεπτά είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ και 2/2 βολές (4 πόντοι με 1/5 σουτ και 2/2 βολές στο ημίχρονο), αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για την ανατροπή δεδομένων. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά στο 28ο λεπτό (56-58), αλλά δεν κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά του. Πολύ γρήγορα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν, ανέκτησαν το πάνω χέρι και βρέθηκαν μέχρι το +10 (73-63 στο 33′).

Μέχρι το φινάλε του αγώνα, η ουσία δεν άλλαξε. Πολύ απλά γιατί το Περιστέρι bwin έβρισκε με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Πότε ο Σιλβέν Φρανσίσκο και πότε ο Ίαν Χάμερ έκαναν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, συμβάλλοντας αποφασιστικά στη νίκη – εξασφάλιση της τρίτης θέσης της regular season.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Ζαχαρής – Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 25/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 19/28 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/32 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 26/32 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ.