Παρθενική νίκη για τον Λειβαδιώτη στο Ισραήλ / Νίκη της Beer Sheva επί της Maccabi Rishon με 78-85

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Hapoel Beer Sheva και στο προηγμένο Πρωτάθλημα του Ισραήλ κατάφερε να πάρει ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης αφού η ομάδα του επικράτησε εκτός έδρας της Maccabi Rishon με 78-85.

Η Hapoel Beer Sheva του Λειβαδιώτη μπήκε στο γήπεδο πολύ δυνατά και με όπλο την επιθετική ευστοχία και τις γρήγορες επιθέσεις βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Maccabi Rishon ισορρόπησε το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την «χαλάρωση» στην άμυνα της Beer Sheva και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λειβαδιώτη ήταν καταιγιστική επιθετικά αφού παίζοντας όμορφο και σύγχρονο μπάσκετ κατάφερε να σκοράρει 25 πόντους στην τρίτη περίοδο και να βάλει κεφάλι στο σκορ με 59-65. Η ομάδα της Beer Sheva κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και κατάφερε να πάρει μια μέγάλη εκτός έδρας νίκη με 78-85.