Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 74-76: Το πέμπτο σερί διπλό στο ΟΑΚΑ κλείδωσε την πρωτιά στη regular season

Ο Ολυμπιακός το έκανε ξανά, πέρασε για πέμπτη σερί φορά από το ΟΑΚΑ (76-74), έφτασε τις δώδεκα διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού και εξασφάλισε -και μαθηματικά- την πρώτη θέση στη regular season της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός και μαχητικός σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν, ο Ολυμπιακός όμως είναι σε άλλο επίπεδο αυτή την περίοδο και πήρε ακόμη ένα ντέρμπι στο ΟΑΚΑ (76-74). Το πέμπτο σερί διπλό επί του Παναθηναϊκού και η δωδέκατη διαδοχική νίκη σε ντέρμπι τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δεν γέμισαν ακόμη περισσότερο με αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά τους έδωσαν κιόλας -και μαθηματικά- την πρωτιά στη regular season της Basket League με τρεις αγωνιστικές να απομένουν -συν το εξ αναβολής με το Λαύριο, που θα παιχτεί την Τρίτη 21 Μαρτίου.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, από την άποψη πως έλεγξε τον ρυθμό και πήγε σε μεγάλες κατοχές. Μόλις όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τρία σερί εύστοχα σουτ εντός ενάμιση λεπτού, τα δεδομένα άλλαξαν (6-11 στο 5′). Ο Χρήστος Σερέλης δοκίμαζε διαρκώς πράγματα, άνοιξε πολύ το rotation ήδη από την πρώτη περίοδο και δικαιώθηκε. Όσοι ήρθαν από τον πάγκο αποδείχθηκαν καταλυτικοί προκειμένου να μπει ένα τέλος στο μίνι ξέσπασμα του Ολυμπιακού κι ο Παναθηναϊκός να φέρει σε ισορροπία το παιχνίδι στο φινάλε της πρώτης περιόδου (21-21), ενόσω άπαντες αγωνιούσαν εξαιτίας του τραυματισμού του Ντουέιν Μπέικον.

Ο πάγκος βέβαια δεν ήταν το όπλο μόνο του Παναθηναϊκού. Κάτι που φάνηκε στη δεύτερη περίοδο. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Τζόελ Μπόλομοποϊ συνέθεσαν μια τριάδα πολύ υψηλής απόδοσης στις δύο πλευρές του παρκέ, αποτελώντας τη βασική αιτία για το +10 (25-35 στο 15′) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το τάιμ άουτ και οι αλλαγές του Χρήστου Σερέλη δεν διαφοροποίησαν πάντως επί της ουσίας τα δεδομένα, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει απλά στην ανάπαυλα να μειώσει στους οκτώ (38-46), την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (9/17) και τρίποντα (8/15), αλά και 15 ασίστ για 17 εντός παιδιάς καλάθια.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ήταν η σειρά του Αϊζέια Κάναν να κάνει ένα βήμα μπροστά για τον Ολυμπιακό. Με έξι πόντους βοήθησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ανακτήσει το διψήφι προβάδισμα (46-56 στο 25′), σε ένα σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει στην επίθεση, εξαιτίας των πολλών χαμένων σουτ. Σταδιακά πάντως, τα πράγματα άλλαξαν. Ο Σάσα Βεζένκοβ έχασε αρκετά δικά του σουτ, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο αμυντικό ριμπάουντ και μόλις βρήκε δύο μεγάλα σουτ από τον Ντουέιν Μπέικον και τον Μάριους Γκριγκόνις κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση βολής (58-59 στο 30′), δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.

Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Από τη μία οι κακές επιλογές στην επίθεση κι από την άλλη τα μεγάλα σουτ που έβαλαν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Άλεκ Πίτερς διατήρησαν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Ειδικά από την στιγμή που οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έμειναν χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για σχεδόν οκτώ λεπτά, έως ότου δηλαδή ο Ντουέιν Μπέικον σκοράρει με λέι απ στον αιφνδιασμό για το -4 (67-71) με 2’13” να απομένουν στην αναμέτρηση.

Ο Ντουέιν Μπέικον έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμη πιο κοντά με τρίποντο στα 23.8” για το τέλος (74-75), αλλά στο τέλος αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Ολυμπιακός. Η μία εύστοχη βολή του Σακίλ ΜακΚίσικ μετά από το φάουλ που κέρδισε και η άστοχη προσπάθεια του Ντέρικ Γουίλιαμς (για δύο) στην τελευταία κατοχή του αγώνα κράτησαν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη δωδέκατη (!) σερί νίκη επί του Παναθηναϊκού και μαζί το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Παπαπέτρου – Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη έξοδο στα Άνω Λιόσια για το παιχνίδι με την ΑΕΚ (25/3, 19:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας πρώτα το Λαύριο (21/3, 19:15) σε εξ αναβολής αναμέτρηση κι εν συνεχεία θα επιστρέψει στο ΣΕΦ για να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (26/3, 19:15).