Παναθηναϊκός – Εφές 82-87: Η ανωτερότητά της χάλασε τη ματσάρα του Γκριγκόνις

Μπορεί ο Μάριους Γκριγκόνις να πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, ωστόσο το «must win» της Εφές σε συνδυασμό με τις περισσότερες λύσεις της χάρισε τη νίκη στο ΟΑΚΑ και την κρατησε στο κυνήγι των playoffs.

Ο αγώνας

Με μία κατά βάση αμυντική πεντάδα εκκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έχοντας τους Λι και Πονίτκα, ο οποίος άνοιξε τον λογαριασμό με τρίποντο στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα ενώ λίγο αργότερα μοίρασε στον Παπαγιάννη για το alley oop απαντώντας στο μικρό σερί της Εφές (0-4). Ο Πολωνός γκαρντ έδωσε βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ την ώρα διατηρώντας το προβάδισμα (11-8) και αναγκάζοντας τον Μπομπουά να καθίσει στον πάγκο μετά το δεύτερο φάουλ του. Με το επιμέρους να είναι υπέρ τους οι Τούρκοι στο 6’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με τις προσπάθειες των Ζίζιτς και Μπομπουά, με τους πράσινους να εκμεταλλεύονται την είσοδο των Γουίλιαμς και Γκριγκόνις για να δώσουν διαφορετική ενέργεια στο παρκέ. Το ροτέισον του Σερελη έφερε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τους 11 από τους 12 παίκτες στον αγώνα και ο Ντέρικ Γουίλιαμς μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Μαντζούκα να προλαβαίνει το χρονόμετρο για το 21-18.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βασίζεται στις προσωπικές ενέργειας μοιράζοντας μόλις δύο ασίστ στα πρώτα δώδεκα λεπτά, όμως δικαιωνόταν με την ευστοχία των παικτών του ιδιαίτερα από την περιφέρεια και το 27-23 να γράφεται από τους Μαντζούκα (1/1τρ.) και Γκριγκόνις (2/2τρ.) και τη μεγαλύτερη διαφορά να αγγίζει τους 7 πόντους (32-25). Σε εκείνο το σημείο, η Εφές βρήκε τους χώρους κοντά στη ρακέτα με την παρουσία του Ζίζιτς για να κρατηθεί σε κοντινή απόσταση, είδε τον Κλάιμπερν να φτάνει στους 15 πόντους ευστοχώντας σε κάθε σουτ και τον Λάρκιν να κάνει το 2-11 για το 34-36 στο 16΄. Το δεύτερο τρίποντο από τον Τόμας ξεκόλλησε τους γηπεδούχους που πιέζοντας στην άμυνα υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε επιθέσεις χωρίς καλές προϋποθέσεις. Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Παναθηναϊκός προσέθεσε μόλις ένα πόντο στον πίνακα από 1/2 βολές του Μπέικον που ήταν σε ρηχά νερά και η Αναντολού κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το +3 (40-43) με πέντε προσωπικούς πόντους του Λάρκιν και το καλάθι του Πλάις.

Στο πρώτο μισό, ο Παναθηναϊκός είχε 7/16 δίποντα και κράτησε αρκετά ψηλά το τρίποντό του (6/14 και 42.9%), με 4 ασίστ για 5 λάθη. Από την άλλη, η Εφές είχε 13/22 δίποντα (59.1%) με τα πιο… βαριά κορμιά της να βοηθούν σε αυτόν τον τομέα και 5/13 τρίποντα, ενώ μοίρασε 9 ασίστ για μόλις 3 λάθη.

Ο Κλάιμπερν που παρέμενε «ζεστός» και μάλιστα δίχως να έχει κερδίσει λεπτά ξεκούρασης ήταν εκείνος που άνοιξε την ψαλίδα στο +6 για την Εφές (40-46) με την επιστροφή από την ανάπαυλα για να ακολουθήσει ο Μπράιαντ και να ανεβάσει στο +9 (40-49) για πρώτη φορά στο ματς. Όπως ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδο, έτσι ουσιαστικά άνοιξε και η τρίτη για τους πράσινους από τις βολές του Γκριγκόνις που έδωσαν σκορ μετά από δύο άγονα αγωνιστικά λεπτά. Όσο ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να τροφοδοτήσει τον Παπαγιάννη (2π.) με λάθος τρόπο, το σύνολο του Αταμάν ανέβαζε το ρυθμό του και έβλεπε το +11 να την δικαιώνει (43-54). Ο Μάριους Γκριγκόνις αποτελούσε τη μοναδική απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων έχοντας και τους 5 πόντους της ομάδας του από το 20’ έως και το 25’ (46-56), με τον Παπαγιάννη να προστίθεται στην εξίσωση και μετά την τάπα στον Ζίζιτς να σκοράρει από κοντά. Παρότι δεν βρισκόταν στο κλίμα του παιχνιδιού, ο Λι εκτέλεσε από το τρίποντο για να μειώσει στους 5 (51-56) και με γκολ φάουλ πλησίασε ακόμη περισσότερο (54-56).

Ακολούθησε ένα νέο σερί για την Εφές που ολοκληρώθηκε με το tip-in καλάθι του Μπράιαντ βάζοντας τις δύο ομάδες σε απόσταση 10 πόντων με τη συμπλήρωση 30 λεπτών (54-64). Οι Τούρκοι αποφεύγοντας τα λάθη και γυρίζοντας τη μπάλα με αποδέκτη το Σίγκλετον έγραψαν τη μεγαλύτερη διαφορά του ματς (+13, 54-67 στο 31′) με τον Παναθηναϊκό να αλλάζει ξανά το σχήμα χαμηλώνοντας το «5» με τον Γουίλιαμς. Στο 7’20” πριν το τέλος ο Λάρκιν ελεύθερος από την περιφέρεια δεν λάθεψε για το 57-72, με τον Γκριγκόνις να απαντά επιστρέφοντας στο παρκέ. Ο Λι που προστέθηκε στους παράγοντες του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο (12π.) έγραψε το 64-77 από το τόξο, με τον Γκριγκόνις να τον ακολουθεί με τον 21ο πόντο του και τον Μαντζούκα να φέρνει τους πράσινους στο -8 (69-77) στα 3΄36΄΄.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την απόστασή τους σε μονοψήφιες τιμές και προσπαθούσαν να αντιδράσουν στην υπομονή της Εφές που της έδινε το προβάδισμα. Το υπόλοιπο του αγώνα δεν αρκούσε για την ανατροπή, οι Τούρκοι κράτησαν την μπάλα στα χέρια τους και η νίκη πήγε στην πλευρά τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87