Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 74-69: Και την νίκη και τη διαφορά στο δρόμο για την τετράδα

Και τους δύο στόχους του πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια. Την νίκησε με 74-69 και πήρε και τη διαφορά για να την προσπεράσει στην κατάταξη μετά από την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι απουσίες του Τόμας Γουόκαπ και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ήταν πολύ σημαντικές, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο όμως πάτησε το γκάζι, επέστρεψε στις… εργοστασιακές του ρυθμίσεις και με όπλο την άμυνά του επικράτησε με 74-69 της Βίρτους Μπολόνια για την 28η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Στο 17-11 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (10-4 εντός και 7-7 εκτός έδρας), που έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 16-0 από την τελευταία φάση του πρώτου μέρους κι έπειτα, με τον Κώστα Παπανικολάου και τον Αϊζέια Κάναν να ηγούνται σε αυτό το σημείο. Στο φινάλε οι ερυθρόλευκοι είχαν το καθαρό μυαλό, έπαιξαν με υπομονή στην κρίσιμη επίθεση, έβγαλαν το ελεύθερο σουτ στον Άλεκ Πίτερς (είχε 0/2 μέχρι τότε) και τον είδαν να σκοράρει για να κλειδώσει και την νίκη και τη διαφορά.

Στο 17-11 έπεσε η Βίρτους (12-2 εντός και 5-9 εκτός έδρας), που πλέον πιέζεται και για την εξάδα καθώς η Φενέρμπαχτσε πέρασε από τη Μαδρίτη και είναι μαζί με τους Ιταλούς και με τον Ολυμπιακό τον οποίο θα αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Λούντμπεργκ, Κορντινιέ, Μπελινέλι είχαν 16 πόντους από 4/22 σουτ, με τον Λούκα Μπάνκι να βλέπει την ομάδα του να σκοράρει πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (τους τρεις με βολές) και να παίζει τη χειρότερη δυνατή άμυνα στην κρισιμότερη φάση της αναμέτρησης για να κρίνει ο Πίτερς τα πάντα.

Ο MVP

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου (16 πόντοι, 2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 32:05), τα δύο τρίποντά του στο φινάλε του πρώτου και τις αρχές του δεύτερου μέρους ήταν σουτ ψυχολογίας για τον Ολυμπιακό.

Ο αδύναμος κρίκος

Αϊζέια Κορντινιέ (0/3 σουτ), Ίφι Λούντμπεργκ (6 πόντοι από 2/7 σουτ και μία ασίστ σε 20:06) και Μάρκο Μπελινέλι (10 πόντοι από 1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές) ήταν κατώτεροι των περιστάσεων σε ένα ματς στο οποίο η Βίρτους είχε τον έλεγχο για 20 λεπτά, πριν τα κάνει όλα λάθος στην τρίτη περίοδο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με πέντε κλεψίματα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Βίρτους, που σπατάλησε μόλις μία κατοχή την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε έξι λάθη (0-7 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου). Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν πέντε περισσότερα λάθη (9-4) και εξαιτίας τους είχαν και πέντε λιγότερες κατοχές, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους (!) για να κάνουν την ανατροπή. Στο φινάλε της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 55.2% στις βολές (σπατάλησαν 13 από τις 29 που εκτέλεσαν), απέναντι στο 29.2% στο τρίποντο της Βίρτους. 9-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 15-14 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 9-7 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ) για τις δύο ομάδες.

Ο αγώνας

Με Λούντζη στον άσο άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, αλλά ήταν συμπαγής αμυντικά μέχρι ο Χάκετ να βάλει τρίποντο για το 4-9 στο πέμπτο λεπτό. Ο Κάναν κράτησε τους Πειραιώτες όρθιους με το σκοράρισμά του, ο Φαλ ήταν αυτός που τον βοήθησε και τον υποστήριξε, πριν ο Πετρούσεβ βάλει βολές για το 18-19 και ο Κάναν σκοράρει το δεύτερο τρίποντό του για το 21-22 της περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας μπήκε στη δεύτερη με Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Μπραζντέικις, Πετρούσεβ, Ράιτ, όμως η Βίρτους ήταν σπουδαία στην κυκλοφορία, πήγε στο +8 (24-32) με διαδοχικά καλάθια του Ζίζιτς και όταν απειλήθηκε προς το φινάλε του πρώτου μέρους, βρήκε ένα 0-5 από τρίποντο του Μπελινέλι και δίποντο του Σενγκέλια για το 34-43. Στο ημίχρονο οι Ιταλοί είχαν πέντε περισσότερα σουτ, ακριβώς επειδή είχαν σπαταλήσει πέντε λιγότερες κατοχές από τους γηπεδούχους.

Με τον Παπανικολάου και τον Κάναν να σκοράρουν από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο νωρίς στο δεύτερο μέρος (45-46 στο 23′), πριν ο Πίτερς βάλει γκολ-φάουλ για το 48-46 μέσα σε αποθέωση. Οι Πειραιώτες κράτησαν τους αντιπάλους τους στους δύο πόντους σε εννέα λεπτά, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (57-51) και ζέσταναν τον κόσμο τους για την τελική ευθεία.

Με τον Ράιτ να έχει 2/2 βολές και καλάθι στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 στο 32′ (61-53), πριν ο ΜακΚίσικ βάλει το τρίποντο για το 68-57 που έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους. Κυρίως για την νίκη, με τον Γουίλιαμς-Γκος να γράφει από μέση απόσταση το 71-64, τον Παγιόλα να σκοράρει τρίποντο για το 71-67, αλλά την ομάδα του να παίζει κακή άμυνα μετά από το timeout και να δέχεται μεγάλο τρίποντο από τον Πίτερς που κλείδωσε και τους δύο στόχους των ερυθρόλευκων στη βραδιά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πέρεζ, Πέτεκ