Νίκησε την Μπαλκάν και πέρασε στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup ο Κεραυνός!

Μετά από μια θαυμάσια εμφάνιση, από το τέλος της 1ηςπεριόδου και ως την ολοκλήρωση του αγώνα, που έγινε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», ο Κεραυνός νίκησε τη Μπαλκάν Βουλγαρίας με 82-61 και έτσι, πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του FIBA Europe cup.

Στο καθοριστικό παιχνίδι, που ήταν για την 6η και τελευταία αγωνιστική για τη φάση των ομίλων, οι παίκτες του Κεραυνού, έπιασαν ψηλά στάνταρ απόδοσης, παρά το ότι είχαν άσχημο ξεκίνημα και έφθασαν πανάξια σε μιαν πρόκριση που φυσικά, έχει και θετική αντανάκλαση στην Κυπριακή καλαθόσφαιρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κακό ξεκίνημα για τον Κεραυνό που βρέθηκε να χάνει στην αρχή με 10-2. Στη συνέχεια, μέσα από την άμυνα του, βρήκε ρυθμό ο Κεραυνός που μείωσε σε 14-10. Έπειτα η Βουλγάρικη ομάδα, είχε προηγηθεί με 20-14, για να μειώσει στη λήξη του χρόνου, με μακρινό τρίποντο ο Μπερνς σε 22-18.

Δυναμικό το ξεκίνημα του Κεραυνού στη 2η περίοδο και για πρώτη φορά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 26-24 (13`). Το συνολικό σερί για τον γηπεδούχο, έφθασε στο 17-2 (συμπεριλαμβανομένης της 1ης περιόδου) και έτσι στο 15`, το σκορ πήγε στο 32-24. Έπειτα η διαφορά πήγε στους (35-26) και με το τέλος του ημιχρόνου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 39-29. Σε όλη τη 2η περίοδο, η ερυθροκίτρινη άμυνα, δέχθηκε μόλις 7 πόντους.

Στο +16, ανέβασε τη διαφορά ο Κεραυνός, στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όταν προηγήθηκε με 49-33. Πλέον η Κυπριακή ομάδα, είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και φυσικά, όσον αφορούσε το θέμα πρόκρισης. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους, όταν το σκορ έγινε 57-36. Με 6-0 σερί, η Μπαλκάν μείωσε σε 57-42 στο 28` και στο 30`, ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα με 61-46.

Συναρπαστικές μονομαχίες έγιναν κατά την 4η περίοδο, από το ξεκίνημα της, μιας και η Μπαλκάν, έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και κατ` επέκταση, στην υπόθεση πρόκριση. Ωστόσο οι παίκτες του Κεραυνού, έδειχναν ψυχικά αποθέματα και κρατούσαν σταθερά τη διαφορά πάνω από το +10, διαφορά που ούτως ή άλλως, θα έδινε την πρόκριση στην ομάδα τους.

Στο 37` το σκορ ήταν 71-57, πάντα για τον Κεραυνό και παρότι η Μπαλκάν, έκανε μιαν ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης, η διαφορά ανέβηκε και άλλο για την Κυπριακή ομάδα, που πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση, κερδίζοντας με τελικό σκορ 82-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 39-29, 61-46, 82-61.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Abell 16, Burns 19 (2), Γονατάς, Thomas 9 (1), Γιαξής, Krubally 20, Μάρκου, Μιχαήλ 5 (1), Πασιαλής 2, Robinson 4, Στυλιανού 7 (1).

Μπαλκάν (Τόνι Ντέτσεφ): Δίπλαρος 8 (1), Γκρόζεφ, Ιβανόφ 11 (1), Suarez 16, Ζαχάριεφ 2, Δημητρόφ 7, Godfrey, Πισχίτοφ, Τοσκόφ 11 (1).