Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85: Ο Καλάθης έσωσε ξανά τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αρκετά στη Salle Gaston Medecin, αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στη Μονακό στην παράταση (81-85), κάνοντας το 4/4 στη regular season της EuroLeague. Δεύτερη σερί ήττα για τη γαλλική ομάδα.

Η Μονακό έβαλε (πολύ) δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, αλλά η ισπανική ομάδα -όπως έκανε απέναντι στον Ολυμπιακό- πήρε το διπλό στην παράταση (85-81).

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν αυτός που έδωσε τη δεύτερη ευκαιρία στους μπλαουγκράνα με καλάθι στα 2.1” για το τέλος της κανονικής διάρκειας, πριν αναλάβει δράση ο Νικ Καλάθης για να “τελειώσει” τον αγώνα στην παράταση.

Ο αγώνας

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποφάσισε να ξεκινήσει με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις στη θέση του πόιντ γκαρντ, απόφαση που εκ του αποτελέσματος δεν τον δικαίωσε. Η Μπαρτσελόνα είχε αρκετά οργανωτικά και εκτελεστικά προβλήματα από την αρχή, γεγονός που βοήθησε τη Μονακό να πάρει το προβάδισμα. Χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Γουίλ Τόμας μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +8 (20-12 στο 8′), διαφορά που στη συνέχεια πάντως περιορίστηκε.

Κι αυτό γιατί ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε δύο μαζεμένα τρίποντα και έβαλε σε τάξη το παιχνίδι της ισπανικής ομάδας. Μέχρι την ανάπαυλα πάντως, οι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού (35-31), εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα άσχημα ποσοστά της Μπαρτσελόνα σε δίποντα (11/26 – 42.3%) και τρίποντα (2/9 – 22.2%).

Η Μονακό συνέχισε να δείχνει αξιοπρόσεκτη σταθερότητα στην επίθεση και σοβαρότητα στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ασκώντας αφόρητη πίεση στην ισπανική ομάδα. Αν μάλιστα δεν προέκυπτε το κρεσέντο του Μπράντον Ντέιβις, τότε η Μπαρτσελόνα δεν θα κατάφερε να κλείσει την περίοδο, ούσα αυτή σε θέση οδηγού (54-56). Από την στιγμή πάντως που πήρε το πάνω χέρι, δεν ξανακοίταξε πίσω.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα για πέντε λεπτά (από το 31′ έως το 35′), το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για να επιβάλλουν -για τα καλά- τον δικό τους ρυθμό. Ακόμη κι έτσι όμως, δεν κάταφεραν να πάρουν τη νίκη στο σαραντάλεπτο. Για την ακρίβεια, κινδύνευσαν με ήττα, αφού χρειάστηκαν ένα φόλοου του Μπράντον Ντέιβις στα 2.1” για το τέλος προκειμένου να στείλουν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (75-75κ.α.).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πιο συνεπής, πήρε τεράστια βοήθεια από τον Μπράντον Ντέιβις και τον Νικ Καλάθη και έκανε το 4/4 στη regular season της EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Salle Gaston Medecin βρέθηκαν 3.914 φίλαθλοι, με τη Μονακό να ανακοινώνει λίγο πριν από το τζάμπολ το sold out.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ – Κορομηλάς – Ραντόικοβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75κ.α., 81-85.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 5η αγωνιστική της EuroLeague, η Μονακό αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπασκόνια (22/10, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται στην έδρα της την Ζενίτ (22/10, 22:00).