Μάλτα – Ιρλανδία 48-78: Στα ημιτελικά και οι δυο, αλλά… πρώτες οι Ιρλανδές!

Με νίκη για την Ιρλανδία, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, το παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μικρών Κρατών, καλαθόσφαιρας Γυναικών.

Οι «πράσινες», νίκησαν εύκολα τη Μάλτα με σκορ 78-48, με τις δυο ομάδες να προκρίνονται μαζί στην 4αδα, αλλά με την Ιρλανδία να τερματίζει (αήττητη) στην 1η θέση και να περιμένει αργά απόψε, να μάθει τον αντίπαλο της για την ημιτελική φάση (μετά το παιχνίδι της Εθνικής μας με το Λουξεμβούργο).

Η Ιρλανδία, θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα τερματίσει στη 2η θέση του 2ου ομίλου.

Το… αντίστροφο ισχύει για τη Μάλτα, η οποία τερμάτισε στη 2η θέση και θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα τερματίσει στην 1η θέση του 2ου ομίλου.

Όσο για το παιχνίδι, η Ιρλανδία προηγήθηκε με 16-23 στο 10` και στη συνέχεια, αύξησε τη διαφορά πάνω από τους 10, για να προηγηθεί με 29-43 στο ημίχρονο.

Η δυνατή άμυνα της Ιρλανδίας κατά την 3η περίοδο, περιόρισε τη Μάλτα στους μόλις 7 πόντους, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει και άλλο η διαφορά και όταν στο 30`, το σκορ πήγε στο 36-57, επί της ουσίας, το ερώτημα για το ποιος θα ήταν ο νικητής, είχε ήδη «απαντηθεί».

Έτσι, με ευκολία, τα κορίτσια της Ιρλανδίας έφθασαν στη νίκη με τελικό σκορ 48-78.