Κύπρος vs Ιρλανδία (Live Ενημέρωση)

Έφθασε η ώρα της Εθνικής Κύπρου να ριχτεί στη μάχη της προ-προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται σήμερα στην Κύπρο απέναντι στην Ιρλανδία.

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, αρχίζει στις 19:00 και θα μεταδίδεται ζωντανά από την Cytavision.

1η Περίοδος

Χαλαρά ξεκίνησε το παιχνίδι η Εθνική μας, έδωσε έυκολα σουτ στους Ιρλανδούς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7 ενάμισι λεπτό στην πρώτη περίοδο.

Με επί μέρους σκορ 5-2 η Εθνική μας μείωσε στους δύο πόντους (7-9).

Έσφιξε την άμυνα της η Εθνική μας και βρήκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Πυροβολούν από τα 6.75 οι Ιρλανδοί και παίρνουν το σκορ στο 8-13.

Με 100% ποσοστό ευστοχίας τριπόντου οι Ιρλανδοί (5/5) μέχρι στιγμής κρατούν διαφορά ασφαλείς στο παιχνίδι (13-18).

15-18 το σκορ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Σε άμυνα ζώνης η Εθνική μας.

Τέλος 1ης περιόδου το σκορ 17-20. Η Εθνική μας πρέπει να βελτιώσει την αμυντική της συμπεριφορά.

2η Περίοδος

Ξεκίνημα με τρίποντο για την Ιρλανδία και το σκορ στο 17-23.

Βρήκε πάλι ρυθμό η Ιρλανδία κάτι σκορ για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά +10 (17-27).

Άστοχες δύο βολές από τον αρχηγό μας Σάιμον Μιχαήλ και τρίποντο στην αμέσως επόμενη επίθεση από την Ιρλανδία (19-30).

Εικόνα αποσύνθεσης για την Εθνική με την Ιρλανδία να προηγείται 18 πόντους (19-37) 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Βγήκαν κάποια σουτ της Εθνικής και μειώνει στους 12 πόντους 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

31-44 το σκορ στην λήξη του ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ο Γιανναράς με 10 πόντους.

Για την Ιρλανδία ξεχωρίζει ο Jordan Blount με τους 13 πόντους και τα 4 τρίποντα.

Οι 44 πόντοι που δέχθηκε η Εθνική μας κρίνονται υπερβολικοί. Χρειάζεται άμεση βελτίωση στην άμυνα για να μπορέσουμε να πάρουμε καμάρι από το παιχνίδι.

3η Περίοδος

Ξεκινά η 3η περίοδος με Γιανναρά, Μαντοβάνη, Τίγκα , Μανωλόπουλο και Μάρκου

Κακές άμυνες και πάλι για την Εθνική μας ομάδα, σκοράρουν 8 πόντους σε 2 λεπτά οι Ιρλανδοί και παίρνουν την διαφορά στους 15 πόντους.

Εξαιρετικός για την Εθνική μας ο Γιανναράς που είναι προς το παρόν η μόνη αξιόπιστη λύση.

Γρήγορο σερί 5-0 για την Εθνική μας και η διαφορά στους 10 πόντους. Νέο τρίποντο από τον Γιανναρά και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Μανωλόπουλο.

Κακό δίλεπτο για την Εθνική , επί μέρους σκορ 6-0 για την Ιρλανδία και το σκορ πάει στο 44-60.

50-63 το σκορ 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιόυ.

Τέλος περιόδου 50-66 για την Ιρλανδία. Έχει κακή αμυντική συμπεριφορά η Εθνική ειδικά στην περιφερειακή άμυνα.

4η Περίοδος

Δυνατό ξεκίνημα για την Εθνική σερί 6-0 και η διαφορά πάλι στους 10 (56-66).

Άστοχο το σουτ του Σάιμον για να πάει η διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Άτυχη η Εθνική.

58-70 το σκορ. Πρέπει να βγουν άμυνες. Η Εθνική πρέπει να πιέσει σε όλο το γήπεδο. Τα περιθώρια στενέυουν.

Οι Ιρλανδοί παίρνουν τεράστιο πλεονέκτημα επιθετικά από τα miss match με τον Μανωλόπουλο. Πρέπει να αλλάξει τακτική ο κόουτς Λίνος.

63-77 τπ σκορ 4 λεπτά πριν το τέλος.

Η διαφορά στους 10 με 3 λεπτά να απομένουν. Η Εθνική μπορεί.

Μέσα και έξω το ανοιχτό τρίποντο του Μάρκου. Κρίμα.

67-79 το σκορ

Οι Ιρλανδοί συνεχίζουν να παίρνουν πλεονέκτημα από τα αργά πόδια του Μανωλόπουλου. Άξιο απορίας το γιατί αγωνίζεται το βαρετό μας 4-5άρο την ώρα που θέλουμε να πιέσουμε.

69-81 το σκορ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος.

Τελικό σκορ 73-81. Ήττα για την Εθνική μας ομάδα.

Αλλάζει σχήμα η Εθνική αλλά είναι πλέον αργά.

Άσχημο αποτέλεσμα για την Εθνική μας ομάδα που μεταβαίνει αύριο στην Ελβετία για  το επόμενο παιχνίδι στα πλαίσια του ομίλου.