Κύπρος vs Ιρλανδία (71-83) – Ήττα που πρέπει να προβληματίσει

Άσχημη εμφάνιση για την Εθνική μας ομάδα που την ήττα στην πρεμιέρα της στην προ-προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025, χάνοντας με 81-73 από την Ιρλανδία στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία. Η ήττα ήρθε δίκαια από μία καλύτερη και πιο διαβασμένη ομάδα. Οι Ιρλανδοί κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Εθνική μας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι ήταν για λογαριασμό της Εθνικής μας με τον Μανωλόπουλο, με τους Ιρλανδούς στη συνέχεια να παίρνουν το προβάδισμα και με τις βολές του Φλουντ ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη μπήκαν μπροστά με πέντε πόντους (2-7).

Στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά ήταν στους τρεις (17-20), ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ κατά δέκα πόντους (31-44).

Στη συνέχεια, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ιρλανδούς να έχουν διαφορά 16 πόντων (50-66), με την Εθνική μας να πετυχαίνει να μειώνει και να πλησιάσει στους οκτώ πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα (73-81).

Σημειώνεται ότι το επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι εκτός έδρας απέναντι στην Ελβετία την ερχόμενη Κυριακή (28/11).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-44, 50-66, 73-81