Κόσσοβο – Λουξεμβούργο 65-94: Επαλήθευσε τις εκτιμήσεις

Με νίκη για την ομάδα του Μεγάλου Δουκάτου (Λουξεμβούργου), ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», η αναμέτρηση του, απέναντι στο Κόσσοβο, κάτι που έγινε μετά από μια πειστική εμφάνιση για τα κορίτσια του Marius Dziurdzia.

Το Λουξεμβούργο επικράτησε με σκορ 65-94.

Κάτι που σημαίνει, ότι για τη δική μας Εθνική, η μόνη επιλογή θα είναι να το κερδίσει στο αυριανό παιχνίδι (19:00), για να προκριθεί στην επόμενη φάση…

Υπόβαθρο για την επικράτηση του Λουξεμβούργου, ήταν η εμφάνιση του, κατά το 2ο κομμάτι της αναμέτρησης, στο οποίο κυριάρχησε ολοκληρωτικά σε άμυνα και επίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 18-28, προηγήθηκε με 30-46 στο ημίχρονο.

Το γρήγορο τέμπο (ρυθμός που βολεύει το παιχνίδι των νικητριών) συνεχίστηκε και κατά την 3η περίοδο, όπου αύξησε και άλλο τη διαφορά, για να προηγηθεί με 52-75 στο 30`.

Διαφορά, που ήταν αρκετά μεγάλη για να καλυπτώταν από το Κόσσοβο, που άλλωστε, υστερούσε σε λύσεις και δυνατότητες.

Έτσι, τα κορίτσια του Λουξεμβούργου πήραν το ροζ φύλλο, κερδίζοντας το παιχνίδι με 65-94.