Διαστημική ΗΠΑ με ασταμάτητο Ντουράντ 97-78 την Αυστραλία (highlights)

Η Team USA πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων σε βάρος της Αυστραλίας (97-78), αν και βρέθηκε στο -15 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Κορυφαίος ο Κέβιν Ντουράντ με 23 πόντους.

Για μιάμιση περίοδο, η Αυστραλία έδειχνε ικανή να κερδίσει την Team USA (41-26 στο 15′). Το τάιμ άουτ του Γκρεγκ Πόποβιτς και το πολύπλευρο επιθετικό ταλέντο του Κέβιν Ντουράντ όμως άλλαξαν πλήρως το μομέντουμ και την εικόνα του ημιτελικού, με την “Αστερόεσσα” να κάνει εντυπωσιακή ανατροπή και να παίρνει αυτή το εισιτήριο για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων (97-78).

Η Team USA κατάφερε μέσα σε δεκαπέντε αγωνιστικά λεπτά να μετατρέψει το -15 σε +15 και κάπως έτσι να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στο παιχνίδι του χρυσού μεταλλίου, απέναντι στους “μπούμερς” που στην τρίτη περίοδο δεν έκαναν τίποτα σωστά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς, η Αυστραλία έδειξε πως δεν είχε το παραμικρό αίσθημα κατωτερότητας έναντι της Team USA. Οι παίκτες του Μπράιαν Γκούριαν μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, έπαιξαν καλή προσωπική άμυνα και με τον Τζο Ίνγκλες να σκοράρει από την περιφέρεια, απέκτησαν γρήγορα μια καλή διαφορά (20-12 στο 8′).

Ο Γκρεγκ Πόποβιτς έκανε ό,τι μπορούσε για να “ξυπνήσει” τους παίκτες του, αλλά όσο αυτοί ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο), τα πράγματα δεν ήταν απλά. Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι, ήταν αυτός που βοήθησε προκειμένου να έρθουν τα πάνω κάτω.

Πώς; Χάρη σε δικές του προσωπικές ενέργειες, κι έχοντας τον Τζρου Χόλιντεϊ ως συμπαραστάτη, η Team USA είχε ένα εκπληκτικό επτάλεπτο (από το 17′ έως το 24′), διάστημα στο οποίο γύρισε από το -11 (34-45) και προηγήθηκε με +9 (54-45).

Με το μομέντουμ να έχει αλλάξει πλευρά και τον Κέβιν Ντουράντ να συνεχίζει να κάνει τα… δικά του, η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν είχε πλέον κανένα πρόβλημα. Συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια στα δίποντα (23/33 στο 30′) και περιορίζοντας αισθητά την δράση των Τζο Ίνγκλες και Ντάντε Έξαμ, έχτισε τις βάσεις για τη νίκη – πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Όπως κι έγινε, αφού οι “μπούμερς” δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα, τις λύσεις και τις δυνάμεις να γυρίσουν από το -23 (84-61) του 33ου λεπτού. Η Team USA πανηγύρισε τη νίκη και ετοιμάζεται να κατακτήσει ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στο Τόκιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78.