ΑΠΙΘΑΝΟ buzzer beater για την Βιλερμπάν και μεγάλο διπλό στο τέλος! (video)

Η Βιλερμπάν ήταν αγκαλιά με τη νίκη, στο τέλος όμως χαμογέλασε η Βιλερμπάν χάρη στο ανεπανάληπτο καλάθι του Γουίλιαμ Χάουαρντ. Ο περιφερειακός των φιλοξενούμενων σκόραρε από το κέντρο στην εκπνοή και χάρισε τη νίκη στους ασπρόμαυρους (84-85), στο γαλλικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Το παιχνίδι της Μονακό με τη Βιλερμπάν ήταν απολαυστικό και… τρελό. Οι γηπεδούχοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη, αλλά το φινάλε κρίθηκε από τα χέρια του Γουίλιαμ Χάουαρντ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το διπλό (84-85).

Ο περιφερειακός της Βιλερμπάν σκόραρε για τρεις από το κέντρο, σε ένα ανεπανάληπτο καλάθι, με τους διαιτητές να εξετάζουν για σχεδόν τρία λεπτά το buzzer beater στο Instant Replay. Μετά από πολλή σκέψη και δεκάδες replay, μέτρησαν το καλάθι και έδωσαν το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

Το μείζον για τους ηττημένους πάντως δεν είναι το αποτέλεσμα ή ο τρόπος που αυτό ήρθε, αλλά ο τραυματισμός του Μάικ Τζέιμς. Ο εκρηκτικός γκαρντ πάτησε πάνω στο πόδι αντιπάλου στα 17.8” για το τέλος, γύρισε πολύ τον αστράγαλό του και χρειάστηκε τη βοήθεια των συμπαικτών του προκειμένου να φτάσει στον πάγκο της ομάδας του.

Ο αγώνας

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι επιβεβαιώθηκε ήδη από τα πρώτα λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ο Πάρις Λι και ο Άλφα Ντιάλο από τη μία κι ο Γουίλιαμ Χάουαρντ από την άλλη αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος για τους δύο αντιπάλους, με όπλο τη συνέπεια στο περιφερειακό σουτ. Την ίδια ώρα όμως, ο Μάικ Τζέιμς ήταν ασυνεπής σε εκτελεστικό επίπεδο (0/5 σουτ), γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ, για να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +8 (40-48).

Μετά την ανάπαυλα, ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς είδε τον Μάικ Τζέιμς να… θυμίζει τον καλό του εαυτό. Ο εκρηκτικός γκαρντ πήρε καλύτερες αποφάσεις, συνεργάστηκε άψογα με τον Ντόντα Χολ και συνέβαλε σημαντικά προκειμένου η Μονακό να γυρίσει από το -8 και να φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στο φινάλε της τρίτης περιόδου (62-62).

Το θρίλερ συνεχίστηκε λεπτό με το λεπτό, δίχως να υπάρξει ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη. Πότε είχαμε μεγάλα καλάθια, πότε μεγάλες άμυνες, έως την στιγμή που ο Γουίλ Τόμας σκόραρε -μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ- για το +1 (83-82) της Μονακό στα 17.8” για το τέλος. Το λάθος του Τζέιμς Γκιστ στην επόμενη φάση και οι 1/2 βολές του Πάρις Λι (84-82) στα 2.9” έδειχναν να γέρνουν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά… μόνο έτσι δεν ήταν.

Ο Τι Τζέι Πάρκερ πήρε τάιμ άουτ, σχεδίασε στο πινακάκι του την τελευταία κατοχή, αλλά αυτή δεν εκτελέστηκε. Ε και; Ο Γουίλιαμ Χάουαρντ έσωσε την ομάδα του από βέβαιο λάθος και σούταρε από το κέντρο, με την μπάλα να καταλήγει στον στόχο. Οι διαιτητές κοίταξαν το Instant Replay ξανά και ξανά, βεβαιώθηκαν πως το καλάθι ήταν εμπρόθεσμο, το μέτρησαν και έδωσαν το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην πλευρά της Βιλερμπάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους – Πατέρνικο – Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-48, 62-62, 84-85.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη Μονακό ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (2/12, 19:45), ενώ η Βιλερμπάν δίνει δεύτερο σερί αγώνα μακριά από το γήπεδό της, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Μπάγερν (2/12, 20:30).