Ανδόρρα – Μάλτα 30-79: Εύκολη νίκη για τις Μαλτέζες

Όπως χθες η Ιρλανδία έτσι και πριν από λίγο, η Μάλτα… μετέτρεψε σε “σάκο του μποξ”, την αδύναμη Ανδόρρα, επικρατώντας με 79-30, στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία».

Έτσι, η Μάλτα (μαζί με την Ιρλανδία) εξασφάλισαν την πρόκριση για την ημιτελική φάση και ενώ η πρώτη θέση, θα κριθεί κατά τη μεταξύ τους (αυριανή, 16:00 το τζάμπολ) αναμέτρηση, με την οποία θα ολοκληρωθούν οι αγώνες για τον 1ο όμιλο.

Όπως δείχνει και το τελικό σκορ, η Μάλτα εξασφάλισε μιαν εύκολη νίκη, κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα, μιας και στο 10`, η Μάλτα είχε προηγηθεί με 30-5!

Όσο για τη συνέχεια, οι μετέπειτα νικήτριες χαλάρωσαν κάπως το ρυθμό τους –για να φυλάξουν δυνάμεις ενόψει της συνέχειας- ενώ στο ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 47-15.

Μετά το 64-24 στο 30`, η 4η περίοδος, ήταν μια τυπική διαδικασία, με τις Μαλτέζες, να φθάνουν σε μιαν εύκολη επικράτηση με τελικό σκορ 79-30.