ΑΕΚ – Σπλιτ 50-65: Άντεξε για τρία 10λεπτα, αλλά δεν ήταν αρκετά…

Την ήττα-αποκλεισμό από τον πρώτο προκριματικό γύρο για τους ομίλους του Basketball Champions League, δέχθηκε η ΑΕΚ, στην αναμέτρηση που έγινε στο «Ανδρέας Παπανδρέου», του Περιστερίου από την Κροατική Σπλιτ.

Οι Κροάτες επικράτησαν με σκορ 50-65.

Ούτως ή άλλως, η προσπάθεια που κλήθηκαν να κάνουν οι πρασινοκίτρινοι, ήταν αρκετά δύσκολη, απέναντι σε μιαν δυνατή ομάδα.

Βάση του βαθμού ετοιμότητας, η ΑΕΚ δεν είχε άλλην επιλογή, εκτός του να έπαιρνε το παιχνίδι σε ένα αργό τέμπο και με σκληρή άμυνα, μόνο όμως που οι (όπως φάνηκε) πιο έτοιμοι Κροάτες, κυριάρχησαν στην καθοριστική 4η περίοδο και έτσι το, πολύ χαμηλό (όσο και… αγωνιώδες) σκορ, που ήταν στο 39-41, το μετέτρεψαν σε 50-65 για να φθάσουν στη νίκη-πρόκριση.

1ο ημίχρονο

Στα δικά της μέτρα, από την αρχή κατάφερε να φέρει το παιχνίδι η ΑΕΚ, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να σημειωθεί χαμηλό σκορ κατά το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης και με τη Σπλιτ, να μην μπορεί να ξεφύγει. Με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, το σκορ ήταν στο 11-13 για τους Κροάτες.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στη 2η περίοδο. Πολύ δυνατή η άμυνα της, ειδικά στην περιφέρεια και έτσι, η Σπλιτ δεν μπορούσε να βρει αρκετές λύσεις και όχι μόνο αυτό. Στο 15`, οι πρασινοκίτρινοι προηγήθηκαν με 21-17.

Ωστόσο στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου, οι Κροάτες έσφιξαν την άμυνα τους, περιορίζοντας σε ένα μόνο καλάθι την ΑΕΚ και με 2-11, προσπέρασαν με 23-28 όταν έκλεισε το ημίχρονο.

2ο ημίχρονο

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ κατά την 3η περίοδο, όπου κράτησε στο μηδέν τους αντιπάλους της, στα πρώτα 5 λεπτά και με ένα 7-0 σερί, προηγήθηκε με 32-28 στο 15`!

Αντίδραση στη συνέχεια για την Σπλιτ που με 4-9 σερί προσπέρασε με 36-37 και ενώ στο 30`, προηγήθηκε με 39-41.

Πολύ χαμηλό το σκορ, κλειστή η διαφορά και μεγάλη η αγωνία για την 4η περίοδο…

Ωστόσο, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι Κροάτες κατάφεραν (επιτέλους για τους ίδιους) να «τρέξουν» το παιχνίδι και μέσα σε 2 λεπτά, έκαναν ένα 0-9 σερί, για να αυξήσουν τη διαφορά στους 11 (39-50).

Η κατάσταση άρχισε να δυσκολεύει για την ΑΕΚ… Όμως, είχε ακόμα… ζωή πάνω της και στη συνέχεια (35`) μείωσε σε 43-50.

Τελικά στάδια

Με τη διαφορά στους 7 και με 5 λεπτά, να απομένουν, τίποτα ακόμα δεν είχε κριθεί…

Όμως στο 37`, η διαφορά ανέβηκε στους 13 (43-56) και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα… Η πίεση που προσπάθησε να ασκήσει η ΑΕΚ, δεν απέφερε τα ανάλογα αποτελέσματα και έτσι, οι Κροάτες, κατάφεραν να φθάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 50-65.

Σκορ ανά 10λεπτο: 11-13, 12-15, 16-13, 11-24.

Διακύμανση ανά 10λεπτο: 11-13, 23-28, 39-41, 50-65.